Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 12. prosinca 2020. godine utvrdila Nacrte prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi, Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom i Zakona o veterinarstvu, kao i Nacrte prijedloga zakona o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja te zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja.
Također, doneseni su Program potpore primarnim poljoprivrednim proizvođačima zbog otežanih uvjeta poslovanja uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19 i Program privremene izvanredne mjere potpore za očuvanje likvidnosti proizvođača tovnih svinja u RH, kao i Odluka o popisu iskrcajnih mjesta za ribarska plovila koja obavljaju gospodarski ribolov na moru.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi
Nacrtom prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivredi potrebno je osigurati pretpostavke za primjenu Uredbe (EU) br. 2019/787 o definiranju, opisivanju, prezentiranju i označivanju jakih alkoholnih pića, upotrebi naziva jakih alkoholnih pića u prezentiranju i označivanju drugih prehrambenih proizvoda, zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za jaka alkoholna pića, upotrebi etilnog alkohola i destilata poljoprivrednog podrijetla u alkoholnim pićima. Nadalje, u nacionalni pravni sustav na odgovarajući način prenose se odredbe kojima se uređuje sprječavanje nastajanja otpada od hrane. Normativnim intervencijama u prijedlogu zakona ujedno se osigurava provedba odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-I-4220/2020 od 20. listopada 2020. u svezi s pravnim shvaćanjem Ustavnog suda da protiv odluka koje Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju donosi u provedbi mjera poljoprivredne politike mora biti osigurana učinkovita zaštita suda, odnosno neovisnog tijela. Zakonskim prijedlogom propisuje se i pravni temelj za donošenje strategije poljoprivrede, strategije biogospodarstva te ostalih akata strateškog planiranja za provedbu poljoprivredne politike, a omogućuje se i javna objava podataka iz Upisnika poljoprivrednika u cilju učinkovitije kontrole mjera poljoprivredne politike.
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom
Ovim nacrtom prijedloga izmjena i dopuna zakona osigurava se dosljedno ispunjavanje zadaće usklađivanja s europskim pravnim okvirom, uz uređivanje poslovnog ponašanja i suzbijanja nepoštenih trgovačkih praksi. Tako se ovim izmjenama i dopunama u bitnom proširuje obuhvat proizvoda, uz dosadašnje uglavnom prehrambene proizvode i na primarne neprerađene poljoprivredne proizvode. U skladu s UTP Direktivom uvode se dvije skupine nepoštenih praksi, izričito zabranjene i uvjetno zabranjene prakse koje su jasno i nedvosmisleno ugovorene na izričit zahtjev dobavljača u okviru ugovora o isporuci poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čime ispunjavaju propisane uvjete za izuzeće od zabrane. U navedenoj skupini je navedeno 7 uvjetno zabranjenih trgovačkih praksi. Korišteni pojmovi se suštinski usklađuju i ujednačavaju s Direktivom, a obuhvat adresata se značajno širi promjenom praga ukupnog godišnjeg prihoda, tako sada svi kupci s prometom iznad 15 milijuna kuna ulaze u obuhvat zakona. Preciznije se uređuju obveze postojanja pisanog ugovora između kupca i dobavljača, pravila i odgovornosti oko izdavanja računa i otkupnog bloka, a u popis nepoštenih praksi se uključuju sve nepoštene prakse iz EU Direktive, tako se obuhvat proširuje s dosadašnjih 33 na 43 pojave koje se smatraju nepoštenom praksom. Uvode se nenajavljene kontrole te mehanizmi zaštite identiteta prijavitelja nepoštenih praksi s ciljem njihove zaštite od komercijalne i svakog vida odmazde, kao i sustavna primjena postupaka kontrole i kazne kojima će se kažnjavati počinitelji povreda prema ovom zakonu, iako je glavni cilj utvrđenih i uspostavljenih kazni odvraćanje od počinjenja nepoštenih praksi.
Program potpore primarnim poljoprivrednim proizvođačima zbog otežanih uvjeta poslovanja uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19
Cilj Programa je pružanje financijske pomoći primarnim poljoprivrednim proizvođačima koji su dovedeni u situaciju manjka likvidnosti ili čak potpune nelikvidnosti. Potporom se nastoje sanirati pretrpljeni gubici, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava i očuvati razina primarne proizvodnje prije pojave COVID-19, čime će se posljedično zadržati postojeća razina zaposlenosti, kao i proizvodnja sirovine za prehrambenu i prerađivačku industriju i spriječiti poremećaj u lancu opskrbe hranom. Program je vrijedan 70 milijuna kuna, a uključivat će potporu uzgajivačima goveda u sustavu krava-tele od 5 milijuna kuna, uzgajivačima tovne junadi 25 milijuna kuna, uzgajivačima krmača 14 milijuna kuna, proizvođačima jabuka i mandarina po 8 milijuna kuna te proizvođačima krumpira 10 milijuna kuna.
Više možete pročitati na službenoj stranici Ministarstva poljoprivrede.
Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Regionalne agencije DUNEA
Članak je objavljen u sklopu provedbe aktivnosti informiranja projekta 'Znanjem do EU fondova'